- Hlavní stránka
- Služby
- Biblioterapie
- Databáze knih
- Biblioterapeutická literatura pro dospělé III
Biblioterapeutická literatura pro dospělé III
Třešňák Petr, Třešňáková Petra: Zvuky probouzení
Kniha manželů Třešňákových vypráví příběh výchovy dcery s autismem spojeným s mentální retardací a vážnými projevy chování. Není primárně svědectvím o autismu, ale spíše o hledání rovnováhy v extrémně náročné životní situaci a vnitřním vyrovnávání se s narozením postiženého dítěte. Rodiče dnes čtrnáctileté Dorotky čtivou formou reflektují vnitřní proměnu, kterou jim roky nepřetržité péče přinesly, zachycují kouzelné momenty života s atypickým dítětem i děsivá dramata jeho neklidu a sebepoškozování. Text, v němž se prolíná perspektiva otce a matky, střídá vyprávění o každodenních situacích s psychologickou a spirituální reflexí.
Téma: těžký autismus
Hellmannová, Diana Beate: Dvě ženy
Hlavní hrdinka Eva Martinová se s rakovinou lymfatických uzlin dostává na radiologickou kliniku, kde sdílí pokoj s další nemocnou ženou Claudii. Přestože povahově jsou obě dívky velmi rozdílné, rozvíjí se mezi nimi pevné přátelství. Autorka nás s detailní autentičnosti a s velkým psychologickým napětím provází všemi fázemi rakoviny a terapií této nemoci. Kniha je prodchnuta přesvědčujícím přitakáním životu, o který se v těžkém boji musí každý rvát.
Téma: rakovina - částečná autobiografie
Taylor, Jill Bolte: Můj okamžik prozření
Jedno prosincové ráno se Jill probudila a pod okem ucítila ostrou bolest. Vstala a připadala si nějak podivně, ale stále se domnívala, že nejde o nic vážného. Postupně pozoruje, jako kdyby s ní mozek přestával komunikovat. Nakonec ztratí cit v pravé ruce. Autorka pokračuje v líčení, co se s ní dělo potom, jak ji lékaři stabilizovali, jak probíhala operace, chronologicky uvádí, s čím se musela vyrovnávat a jak pokračovala rehabilitace.
Popisuje také, jak její osobnost i charakter ovlivnila skutečnost, že měla vyřazenou z provozu levou hemisféru, a právě problematikou hemisfér a jejich odlišných funkcí se zabývá podrobněji.
Nesmírně zajímavá kniha přináší fascinující vhled do pocitů člověka postiženého krvácením do mozku a zároveň ukazuje, že mozek je schopen až zázračné regenerace.
Téma: mozková příhoda – regenerace – autobiografie
Duffková, Michaela: Zápisník alkoholičky
Poslední sklenička… dnes už popáté. Kniha podle blogu, který získal cenu Magnesia Litera.
Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a přímá zpověď abstinující alkoholičky. Upřímně sdílená zkušenost o pádu doslova na dno vzbudila velký zájem veřejnosti, Michaela získala za svůj blog cenu Magnesia Litera a začala o závislosti veřejně přednášet. Dnes se věnuje svému vysněnému projektu – centru pro prevenci a léčbu závislosti na alkoholu. „Příběh Míši Duffkové je skvělým příspěvkem k destigmatizaci ženského alkoholismu a současně unikátní výpovědí o bolesti i naději.“ prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN.
Téma: alkoholismus
Honzák, Radkin; Cibulka Aleš; Pilátová, Agáta: Královna děsu aneb Panická porucha
Cílem ediční řady „Destigma“ je změnit pohled na psychické problémy, jako je např. syndrom vyhoření, deprese, různé typy závislostí či poruchy příjmu potravy. Druhý svazek nazvaný Královna děsu je věnován panické poruše – diagnóze obvyklejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Často navazuje na syndrom vyhoření, nebo se s ním prolíná. O panickému tématu pojednává ve svém textu a v komentářích ke konkrétním příběhům zkušený psychiatr Radkin Honzák. Agáta Pilátová a Aleš Cibulka vyzpovídali populární osobnosti -- Petru Kruntorádovou, Věru Martinovou, Ivu Pazderkovou, Pavla Ráže a Petru Špalkovou -- které vyprávějí o své zkušenosti s touto diagnózou. Knihu uzavírá aktuální úvaha dr. Honzáka „Panika v čase koronaviru“.
Téma: panická porucha – úzkosti - deprese
Vespalcová, Alice: Raději mrtvá, nežli tlustá
Úkolem této knihy je seznámit veřejnost s nemocí, která se pohybuje okolo nás a málokdo si je toho vědom. Příběh je inspirován vlastními prožitými zážitky, v nichž se popisuje průběh nemoci a komplikace s jejím léčením. Alice bojuje sama se sebou, ztrácí nadvládu nad nemocí, která se jí snaží pohltit. I přes usilovnou pomoc rodiny a okolí se jí nedaří zvítězit. Seznámíme se s prožitky, emocemi i hádkami s rodinou, které končí léčbou v nemocnicích. Přes veškeré překážky se Alice vrací do normálního života, i když ví, že už to nebude jako dříve.
Téma: anorexie – sebepoškozování – psychiatrická léčebna – pokus o sebevraždu
Lieby, Angele; Zachránila mě slza. Uvězněná ve vlastním těle
Skutečný příběh ženy, která se probere z umělého spánku, ale nemůže se hýbat ani komunikovat. Ostatní se domnívají, že je v kómatu, přestože ona sama všechno slyší a vnímá. Bojí se, že ji lékaři nechají odpojit od přístrojů (tato možnost se před ní probírá s rodinou) nebo přistoupí k odběru orgánů, jelikož se kdysi zavázala k dárcovství. Tento stav trvá přibližně dva týdny a lékaři už jejím příbuzným nedávají naději. Potom si však dcera, která právě sedí u matčiny postele a mluví na ni, všimne, že Angele po tváři stéká slza...
Téma: kóma – bolestivý návrat do života – optimismus
Bajzová, Marcela: Duši nelze zalepit
Kniha zachycuje autorčin život v jednom desetiletí formou deníkových záznamů a vzpomínek. Napsala ji podle pravdivých událostí, kdy byla hospitalizována v psychiatrické léčebně. Ve své knize chce dát návod lidem žijícím s depresí, co dělat, aby se z těchto stavů dostali.
Téma: bipolární porucha - deprese – hospitalizace v psychiatrické léčebně
Giordano, Raphaelle: Druhý život začíná ve chvíli, kdy pochopíš, že máš jen jeden
Camille, románové hrdince a zároveň vypravěčce příběhu, je třicet osm let a při pohledu zvnějšku má všechno, co potřebuje ke štěstí: dobrou práci v obchodní firmě, pěkný byt, bystrého syna, hodného manžela. Kdysi se velmi milovali. Kdysi… Jenže již dlouho Camille ví, že šťastná není. Miluje vůbec ještě svého manžela? Co udělat, aby ji nezanedbával? Jak se vymanit z bezútěšného kolotoče stereotypních a náročných povinností a péče o domácnost? Jak najít čas a sílu pobývat se synkem v jeho dětském světě tak, jak on touží - coby máma i nejlepší kamarádka? Jak zvládnout péči o ducha i tělo - vlastní i svých milovaných? Camille žije s pocitem, že život je šedou a bezútěšnou rutinou, její nespokojenost a stres rostou. Autonehoda vlastně není nečekanou náhodou, ale logickým vyústěním. Náhoda však Camille přivádí do cesty zvláštního muže: empatického rutinologa Clauda. Stává se Camilliným asistentem a průvodcem na dalším úseku životní cesty (la route). Pomocí metody, jež má základ v pozitivní psychologii, a speciálního osobního programu jí pomáhá oprostit se od rutiny (la rutine), ponořit se v sebe samu, učinit si jasno o své osobnosti a skutečných hlubokých touhách, oživit a napravit vztahy; prostě zrekonstruovat život. Překvapivá pointa nám jen potvrdí, že obětí akutní rutinitidy (a tedy vhodným adresátem textu) zdaleka nemusí být jen žena. Jako čtenáři máme tři možnosti: Buď si knížku vychutnáme jako svižné románové vyprávění, jemuž nechybí humor, nebo se pro nás stane i klíčem, který otevírá cestu k sobě samému, anebo ji (coby čtivé dílko i metodickou příručku) darujeme člověku, na němž nám záleží.
Téma: hledání nového smyslu života
Pastrňák, René: Dokázal jsem, že to dokážu…
Životní příběh plný překvapení a nečekaných zvratů. Vypráví o životě Reného, který se dostane díky svým schopnostem a ambicím až na vrchol kariéry. O to tvrdší však je zlom v podobě slepoty, která skvělou kariéru utne. Román však není kňourání nad krutým osudem.
René syrově popisuje neosobní chlad nemocničních pokojů i své opětovné hledání místa mezi lidmi, a také vyrovnávání se s vlastním hendikepem. Zachycuje reakce a změny chování blízkého i vzdáleného okolí. Velkou oporu nalézá v životním partnerovi, jejichž vzájemné pouto se ještě více upevňuje.
Téma: ztráta zraku – inkluze – homosexualita - biografie
Feyová, Diana: Deník bulimičky
Otevřená zpověď ženy, která pochopila, že život s každodenním zvracením je vážně k zblití.
Dianě bylo čtrnáct let, když začalo její martyrium: po slavnostní vánoční večeři si poprvé v životě strčila prsty do krku a zažila bláznivou radost z toho, že se jí povedlo vyzvracet.
Drsné zážitky líčí s nádechem černého humoru, popisuje neuvěřitelnou sílu nemoci, která člověka dostane až na samotné dno. I to, jak nad ní přece jen dokázala zvítězit.
Téma: porucha příjmu potravy – bulimie
Spencer-Wendel, Susan; Witter, Bret: Než řeknu sbohem
Rok života s nevyléčitelnou nemocí.
Kniha zachycuje autentický příběh ženy, uznávané americké novinářky a matky tří malých dětí, která si jednoho dne všimne, že se jí ztenčuje levá ruka. Začíná kolečko po doktorech a verdikt je nemilosrdný: Lou Gehrigova choroba, neurodegenerativní progresivní onemocnění, které poškozuje nervové buňky. Příčina: neznámá. Vyléčení: nemožné. Prognóza: odhadem rok života. Autorka se vydává na závod s časem – chce, aby si s rodinou užila co nejvíce šťastných chvil.
Téma: nevyléčitelná nemoc (atrofie svalů) – vědomí konce – užívání si života „tady a teď“ – hledání smyslu v každodenních obyčejných věcech a radostech
Růžičková, Jana: Dívka pod hladinou. Příběhy dospívajících v krizi
Sára a Matyáš, dva z vícera hlavních hrdinů, jejichž příběhy naleznete v této knize – stávají se statečnými bojovníky, kteří se, okolnostem navzdory, staví k životu čelem. Snaží se, byť často s vypětím všech sil a bez ohledu na rány osudu a vnitřní konflikty, znovu vstát a jít vstříc dalšímu dni. Někdy mají blízko sebe přátele a blízké, kteří jim bývají oporou, zatímco jindy se cítí osamělí. Skutečné příběhy hlavních hrdinů jsou hluboce lidské a osobní. Mohou se různým způsobem dotknout každého z nás. Cílem knihy je především přiblížení psychoterapie veřejnosti a umožnění orientace v tom, co může psycholog/terapeut nabídnout nejen dospívajícím v krizi.
Téma: psychoterapie – sebepoškozování, Aspergerův syndrom – transsexualita – obavy z dospělosti – rozvod rodičů (cystická fibróza) – porucha příjmu potravy – deprese – pokus o sebevraždu – amnézie po kolapsu
Kollertová, Iveta: Svlečená do naha
Pravdivý příběh o životě a boji s rakovinou.
V autentickém životním příběhu sledujeme desetiletý zápas těžce zkoušené ženy o život a elementární lidskou důstojnost, a to v situaci, kdy ji lékaři, společnost i manžel už odepsali. Příznaky závažné nemoci se u Ivety začaly projevovat v šestatřiceti letech. V té době byli ona i její manžel bez zaměstnání a téměř v bezdomoví se starali o dvě děti, přičemž svým zdravotním problémům zprvu nevěnovala pozornost. Trvalo delší dobu, než lékaři vyřkli ortel: rakovina vnitřních orgánů ve velmi pokročilém stadiu, vyhlídky na další život mizivé. Iveta leží několik let takřka sama v bytě, nepohyblivá, s rozpadávající se tělesnou schránkou, až si jednoho dne řekne, že to nevzdá a rozhodne se něco změnit, rozhodne se pro život…
Autorčino vyprávění, proložené jejími básněmi a dopisy s přáteli, vzniklo ve spolupráci se spisovatelkou Blankou Kubešovou, která patří k několika málo lidem, kteří Ivetě dokázali nabídnout pomocnou ruku a zasadit se za její práva u příslušných úřadů a institucí. Kniha je také svědectvím i poděkováním těm, kteří se nezištně zasloužili o to, aby se Ivetin život stal snesitelným.
Téma: rakovina – boj s úřady – motivace k životu
De Rossi, Portia: Nesnesitelná lehkost
Pod jménem Portia de Rossi si nejen fanoušci seriálu Ally McBealová vybaví krásnou, úspěšnou a na první pohled chladnou právničku s blonďatými vlasy po pás, Nelle Porterovou. Kdo je ale Portia de Rossi doopravdy? Úspěšná hollywoodská herečka a modelka v knize Nesnesitelná lehkost bytí promluvila zcela upřímně nejen o své cestě ke slávě a zákulisí natáčení jednoho z nejúspěšnějších seriálů všech dob, ale především o svém osobním životě, do kterého ji ten profesní zcela zákonitě zasahoval.
Jen těžko si lze při sledování Portie na televizní obrazovce či filmovém plátně představit, čím vším si herečka musela v životě projít. Vyčerpávající byl především boj se zákeřnou nemocí, anorexií, která málem Portii dovedla až na samé dno. Neméně důležitým, stejně jako přiznat si svou nemoc, životním rozhodnutím bylo pro Portii veřejně přiznat svou lesbickou orientaci.
Tato kniha je tedy o skutečné Portii de Rossi, o ženě, která zvítězila v boji s anorexií, našla sama sebe a stala se uznávanou a celosvětově známou herečkou.
Téma: porucha příjmu potravy (anorexie, bulimie) – lesbická sexuální orientace
Williams, John: Můj syn není Rain Man
John Williams cítil, že je něco jinak, že nejsou jako jiná dvojice otec a syn. Jejich svět byl prostě jiný, a ani oni, ani jejich rodina nevěděli proč. Dlouhou dobu jim dokonce i lékaři tvrdili, že je všechno v pořádku, jenže se mýlili. U Johnova syna byl později diagnostikován autismus a spastická diplegie a teprve tehdy začaly přicházet odpovědi. Toto je příběh jednoho otce a jednoho syna, kteří se vzájemně učí žít své životy, příběh kde nechybí radost, láska, legrace a touha být součástí společnosti.
Téma: autismus
Katze, Tobi: Zítra je bohužel taky den
Můžeme se nemoci, jakou je deprese, smát a žertovat o ní? Většina lidí by pravděpodobně odpověděla, že ne, jiní by zase tvrdili, že deprese přece není žádná opravdová nemoc. A pak je tu Tobi Katze, který přesně v duchu motto „smích je nejlepší medicína“ píše už delší dobu o své nemoci blog, pro který je typická dávka humoru a cynismu, aniž by však vážnou tematiku nějak zesměšňoval. Ve své knize ovšem nechává svoje čtenáře na vlastní kůži prožívat i chvíle plné neporozumění, emocionálního chladu, ztráty, letargie a podobně. Lidé, kteří sami bojují nebo někdy bojovali s depresí, se v řadě situací poznají, jejich rodinným příslušníkům a přátelům zase kniha pomůže pochopit, jak se ve skutečnosti cítí. Knihu ocení čtenáři psychologické literatury, rodinní příslušníci lidí s depresí, ti, kteří bojují nebo někdy bojovali s depresí, a užitečná bude i pro pomáhající profesionály.
Téma: deprese – psychoterapie
Boyne, John: Můj brácha se jmenuje Jessica
Na svého staršího bratra Jasona se Sam Waver mohl vždycky ve všem spolehnout. Sam ho zbožňuje, zdá se totiž, že Jasonův život je perfektní – je přátelský, oblíbený, skvěle hraje fotbal a holky se můžou přetrhnout, aby s ním mohly chodit. Ale jednoho večera svolá Jason celou rodinu a svěří se jim s tajemstvím, se kterým se potýká už nějakou dobu. Tajemstvím, které hrozí je všechny rozdělit. Jeho rodiče si před tím zacpávají uši a Sam to nedokáže pochopit. Protože co byste dělali vy, kdyby vám váš bratr řekl, že ve skutečnosti vůbec není vaším bratrem? Že je ve skutečnosti... vaší sestrou?
Téma: transgender – změna pohlaví – přístup rodiny
Strusková, Olga: Děti z planety D.S.
Upřímné zpovědi matek dětí s Downovým syndromem. Kniha vypráví příběhy několika rodin s „downíky“, které čtenáře vtáhnou do světa jejich radostí i starostí. Matky postižených dětí ve svých výpovědích odhalují okamžiky zoufalství, ale zároveň vyslovují velkou odvahu čelit osudu a mnohdy i nepochopení okolí.
Kniha je doplněna ilustracemi dětí a také stručnou informací o Downově syndromu od Dagmar Dzúrové a Anny Kopecké. Obsahuje také uvedení kontaktních poradenských míst v ČR.
Téma: Downův syndrom
Hurta, Pavol: Odvaha vítězit: průvodce na cestě z deprese a negativních emocí
Na životní cestě můžeme zažít nespočet situací, které v nás vytvoří emocionální jizvu a dostanou nás do těžkých psychických problémů. Úmrtí blízkých, rozchody, ztráty zaměstnání, sociální osamělost, neúspěchy v životě, prožité nehody, katastrofy, násilí a nespočet dalších traumatických záležitostí, které si sebou neseme už napořád. Jak se ale probrat z tak silného emocionálního výkyvu? Tato kniha je souhrnem silných myšlenek. Je výzvou k akci, díky které dokážete eliminovat nežádoucí vznik deprese.
Téma: deprese – praktické osobní rady, jak si z ní pomoct
Beamová, Christie Wilsob: Zázraky z nebe
Dojemný, skutečný příběh devítileté nemocné Annabel z Texasu poutavě líčí její nebezpečnou nehodu, cestu do nebe a záhadné zmizení příznaků vážné chronické choroby.
Annabel Beamová kvůli vzácné a nevyléčitelné poruše trávicího traktu, která jí od pěti let bránila vést život normálního zdravého dítěte, strávila většinu dětství po nemocnicích a ordinacích specializovaných lékařů. Jednoho zimního dne, když jí bylo natolik dobře, že si mohla hrát venku se svými sestrami, spadla z výšky deseti metrů do starého dutého stromu. Pád mohl skončit smrtí nebo ochrnutím, ona však nepochopitelně vyvázla bez jediného škrábnutí, a navíc se navzdory všem vědeckým prognózám z chronické choroby vyléčila…
Téma: nevyléčitelná nemoc – víra – návrat z „druhého břehu“
Hacala, Lubor: Máma má alzheimera
Užívejte si svých blízkých, dokud je čas.
Ve chvíli, kdy se dozvíte, že vaše máma má alzheimera, je vám vcelku jedno, zda tuto nemoc způsobuje pokročilý věk, hliníkové soli nebo nezdravá strava. Jediná informace, která se vám zavrtá do mozku, je to, že na Alzheimerovu chorobu neexistuje lék. Zdravotní stav vaší maminky se začne nemilosrdně zhoršovat a vy se budete vzájemně čím dál víc odcizovat. Milovaná osoba se vám před očima změní v někoho zcela jiného, než koho jste tolik let znali. Vy se pro ni časem proměníte v bezejmennou tvář, kterou vůbec nepoznává. Přes fyzickou blízkost budete od sebe na míle daleko. Společné vzpomínky zůstanou jen ve vaší hlavě. A nejde s tím dělat absolutně vůbec nic. Dovolte mi, abych vám vyprávěl, jak se s důsledky tohoto nepříjemného onemocnění vyrovnávala naše rodina. Nebude to jednoduché čtení, ale pokuste se poučit z našich chyb. Nikomu bych nepřál, aby si musel podobnou diagnózu vyslechnout, ale pokud by se tak nedej bože stalo, budete aspoň trochu tušit, do čeho jdete.
Téma: alzheimer – péče v rodině
Da Costa, Mélissa: Adresa Naděje
Amanda odešla z města a usadila se v osamělém domě v Auvergni, aby mohla dát prostor svému zármutku. Nikdy si nepomyslela, že by se mohla cítit až tak zle. Venku svítí slunce a zpívají ptáci, ale ona se ukrývá v chladném přítmí domu, aby nemusela čelit životu. Když se jí ale do rukou dostanou zápisky paní Huguesové, předchozí majitelky domu, pomalu se probírá z bolavé letargie a postupně se pouští do obnovy staré opuštěné zahrady. Jak se střídají roční období, mění se i Amandin život, v hlíně nachází novou sílu k životu a otevírá se novým zážitkům a jedinečným setkáním. A každé ráno… každé ráno se stává příslibem, že po něm přijde i další.
Téma: úmrtí manžela – porod mrtvého dítěte –– fáze smutku – naděje – nové životní impulsy
Rawlins, Rosemary: Škola naděje
Příběh péče o partnera s vážným poraněním mozku. Úspěšný manažer Hugh Rawlins je při jízdě na kole sražen na silnici nepozornou řidičkou. Utrpí natolik vážné poranění hlavy, že není zpočátku jisté, zda vůbec přežije. Jeho ženě a dvěma dcerám se rázem obrátí život naruby. Z živitele rodiny je náhle bezmocný muž s rozumem malého dítěte. Znovu se učí chápat realitu a zvládat nejjednodušší úkony, jako je osobní hygiena a oblékání, čtení, psaní, schopnost udržet pozornost, rozumět. Rosemary Rawlinsová nachází úlevu v psaní deníku, v němž popisuje každodenní boj o návrat k normálnímu životu a postupné uzdravování svého muže, období beznaděje, kdy se mohla opřít jen o víru ve šťastný zvrat. Ten nakonec přichází a Hugh se vrátí nejen k práci, ale také k cyklistice a surfování.
Téma: poranění mozku – rehabilitace
Parýzková, Lenka: Sklouzni se v dešti
Ve chvíli, kdy se zdálo, že zvládla odchod od nevěrného manžela, dělení majetku i neshody s pubertální dcerou, tehdy se s ní setkala poprvé. Přišla bez ohlášení, bez varování jí sevřela hrdlo úzkostí. Deprese. Nedala se setřást, vyležet ani zapomenout. Po několika měsících marného boje se Lenka rozhoduje, jestli to tady skončí, nebo zkusí znovu žít. Vyhrává druhá možnost, a proto dobrovolně nastupuje do léčebny.
Začíná příběh z prostředí psychiatrického oddělení, kde se Lenka potýká se svými potížemi, ale většinou neztrácí smysl pro humor. Dokáže se Lenka vrátit z těžkých depresivních stavů zpátky do života?
Téma: deprese – hospitalizace v psychiatrické léčebně – rozvod
Vujicic, Nick: Život bez hranic
Nick Vujicic se narodil bez rukou a nohou. Zvítězil nad svým postižením a vede nezávislý, bohatý a plnohodnotný život, který je vzorem pro každého, kdo hledá skutečné štěstí. V současné době je Nick mezinárodně uznávaným motivačním řečníkem a šíří své základní poselství: nejdůležitějším cílem každého člověka je nalézt smysl života bez ohledu na problémy nebo zdánlivě nepřekonatelné překážky, které se mu staví do cesty. Nick vypráví o svém fyzickém postižení i o emocionální bitvě, kterou svedl, když se s ním snažil vyrovnat jako dítě, dospívající i dospělý mladý muž. Nick nám všem poskytuje praktické rady, jak prožít plnohodnotný a šťastný život tím, že si vybudujeme důvěru v druhé, vytvoříme vztahy vzájemné podpory, ze kterých načerpáme sílu jít dál. Motivuje nás a ukazuje nám, jak se naučit přijímat to, co nedokážeme mít pod kontrolou, a jak se zaměřit na to, co ovlivnit můžeme.
Téma: tělesný handicap – smysl života
Ficencová, Natalie: Neříkej autista, to se nehodí. Z deníku Zrzavé holky
Jmenuji se Natálie a jsem autistka. „To neříkej!“ říkají mi někdy lidé zděšeně. „To se nehodí.“ Jiní reagují překvapeně: „Vždyť mluvíš.“ „Vždyť chápeš vtipy!“ Občas přijde i rozhodné: „Podle mě žádný autismus nemáš.“ Člověk musí mít trochu nadhled. Proto se většinou zasměju a odkážu lidi na svůj blog, na kterém o těchto věcech píši. Začala jsem je zaznamenávat už celkem dávno; vše začalo, když mi bylo kolem dvaceti. Tenkrát jsem zjistila, že se mě autismus týká. Pojďte se podívat, jak přemýšlí autista...
Téma: autismus – náhled do nitra člověka s autismem
Kaiserová, Klára: Samota jako partner
Tato kniha není návodem, jak správně žít, ani soudcem životních stylů. Snaží se poodhalit soukromí lidí, kteří se z vlastní vůle rozhodli zvolit samotu jako svého nejspolehlivějšího životního partnera nebo k tomu byli donuceni okolnostmi, případně mají dlouholeté zkušenosti s párovým a rodinným soužitím, ale v některém úseku svého života "potkávali jen sami sebe".
Prostřednictvím příběhů lidí, kteří byli ochotni sdělit autorce své životní postoje a zkušenosti, může čtenář vstoupit alespoň na práh jejich třinácté komnaty a možná v nich najít svoji spřízněnou duši. Je to kniha o pocitech, naději a touze, o hledání vlastní autentičnosti v dnešním globalizovaném světě.
V závěru je kniha doplněna odborným dovětkem psycholožky na téma stále rostoucího počtu lidí, kteří si zvolili život bez partnera.
Téma: život v osamění
Kalanithi, Pauul: Můj poslední výdech
Neskutečně dojemná, jedinečná osobní zpověď Paula Kalanithiho, jehož život změnila nevyléčitelná choroba, nám pokládá ožehavé otázky: Jakou má život cenu? Proč se vyplatí žít? Co je pro nás opravdu důležité, když se ocitneme tváří v tvář smrti? Jak byste se zachovali, kdyby vás už nečekala žádná budoucnost? Jaké je to vychovávat dítě, budovat nový život, když váš právě končí? Paul Kalanithi zemřel v březnu 2015 během psaní této knížky, ale jeho slova jsou stále živá a slouží nám jako návod na lepší a smysluplnější život.
Téma: nevyléčitelná nemoc – přijetí smrti – nalezení smyslu života, i když se blíží jeho konec